SK-96G2-AR Bottom
SK-96G2-AK
SK-96G2-AR
DigiKey Part Number
1613-1068-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SK-96G2-AR
Description
GRAPHIC DISPLAY OLED RGB 0.96"
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Red, Green, Blue (RGB) OLED - Passive Matrix Serial 0.96" (24.38mm) 96 x 64
Category
Viewing Area
20.14mm W x 13.42mm H
Manufacturer
4D Systems Pty Ltd
Backlight
Without Backlight
Packaging
Box
Dot Pixels
96 x 64
Part Status
Active
Interface
Serial
Display Type
OLED - Passive Matrix
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Diagonal Screen Size
0.96" (24.38mm)