GEN4-ULCD-28PT-AR
GEN4-ULCD-28PT-AR
GEN4-ULCD-28PT-AR
DigiKey Part Number
1613-1150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GEN4-ULCD-28PT-AR
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.8"
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color I2C 2.8" (71.12mm) 240 x 320
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GEN4-ULCD-28PT-AR Models
Category
Diagonal Screen Size
2.8" (71.12mm)
Manufacturer
4D Systems Pty Ltd
Viewing Area
43.20mm W x 57.60mm H
Series
Backlight
LED - White
Packaging
Box
Dot Pixels
240 x 320
Part Status
Active
Interface
I2C
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Dot Pitch
0.18mm W x 0.18mm H