SFTW-203-1/8-48-BLACK
DigiKey Part Number
3M15512-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFTW-203-1/8-48-BLACK
Description
HEATSHRINK 1/8 3MM BLK 48"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.118" (3.00mm) 3 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.022" (0.56mm)
Mfr
Material
Series
Features
Chemical Resistant, Corrosive Resistant, Flame Retardant, Self Extinguishing
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
0.118" (3.00mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.039" (0.99mm)