M3KKK-6006R
DigiKey Part Number
M3KKK-6006R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M3KKK-6006R
Description
IDC CABLE - MPK60K/MC60M/MPK60K
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Cable Assembly Rectangular Plug to Plug 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Manufacturer
3M
Features
Polarizing Key
Packaging
Bulk
Color
Multiple, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Plug to Plug
Cable Termination
IDC
Number of Positions
60
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)