FP301-1/2-48"-WHITE-HDR-12 PCS
DigiKey Part Number
FP301-1/2-48"-WHITE-HDR-12PCS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP301-1/2-48"-WHITE-HDR-12 PCS
Description
HEATSHRINK FP301 1/2-48" WHITE
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.500" (12.70mm) 2 to 1 White 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant, Header Label, Solvent Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
0.500" (12.70mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.250" (6.35mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 0
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Alternate Color
HEATSHRINK 1/2"X4' BLK 1=1PC 48"