FP-301VW-3/4-BLACK-200'
DigiKey Part Number
FP034VWK-2R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP-301VW-3/4-BLACK-200'
Description
HEATSHRK FPVW 3/4"X2" 50=50PC
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.750" (19.05mm) 2 to 1 Black 0.167' (50.80mm, 2.00")
Category
Recovered Wall Thickness
0.030" (0.76mm)
Features
Flame Retardant
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
0.167' (50.80mm, 2.00")
Inner Diameter - Supplied
0.750" (19.05mm)
Inner Diameter - Recovered
0.375" (9.53mm)