FP-301-1/16-YELLOW-4'-BOX is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
3M
In Stock: 191
Datasheet
Parametric Equivalent
Panduit Corp
In Stock: 22
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Yellow 4.00' (1.22m)
FP-301-1/16-YELLOW-4'-BOX
DigiKey Part Number
FP-301-1/16-YELLOW-4'-BOX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP-301-1/16-YELLOW-4'-BOX
Description
HEATSHRINK FP301 1/16-48" YELLOW
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant, Solvent Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)