CP2-SB095-G1-KR
DigiKey Part Number
3M15500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP2-SB095-G1-KR
Description
CONN RECEPT 95POS 2MM PRESS-FIT
Customer Reference
Detailed Description
95 Position Receptacle, Female Sockets Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle
Category
Number of Rows
5
Manufacturer
3M
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Series
Termination
Press-Fit
Packaging
Bulk
Connector Usage
CompactPCI
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Style
B 19
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions
95
Features
Upper Shield
Number of Positions Loaded
All
Base Product Number
Pitch
0.079" (2.00mm)