201+ 26MMX55M
201+ 26MMX55M
201+ 26MMX55M
DigiKey Part Number
19-201+26MMX55M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
201+ 26MMX55M
Description
TAPE MASKING TAN 1.02"X60YDS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Masking Tape Rubber Adhesive Tan 1.02" (26.00mm) X 180' (55.0m) 60 yds
Category
Width
1.02" (26.00mm)
Manufacturer
3M
Length
180' (55.0m) 60 yds
Series
Color
Tan
Packaging
Bulk
Usage
General Purpose
Part Status
Active
Temperature Range
200°F (93°C) Max
Tape Type
Masking
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Rubber
Shelf Life
18 Months
Backing, Carrier
Crepe Paper
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)
Thickness
0.0044" (4.4 mils, 0.112mm)