201+24MMX55M
201+24MMX55M
201+24MMX55M
DigiKey Part Number
3M156829-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
201+24MMX55M
Description
TAPE MASKING NATURAL 15/16"X60YD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Masking Tape Rubber Adhesive Natural 0.94" (24.00mm) 15/16" X 180' (55.0m) 60 yds
Category
Width
0.94" (24.00mm) 15/16"
Manufacturer
3M
Length
180' (55.0m) 60 yds
Series
Color
Natural
Packaging
Bulk
Usage
General Purpose
Part Status
Active
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Tape Type
Masking
Shelf Life
18 Months
Adhesive
Rubber
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)
Backing, Carrier
Crepe Paper
Base Product Number
Thickness
0.0044" (4.4 mils, 0.112mm)