153224-2000-RB-WD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
24 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
153224-2000-RB-WD
DigiKey Part Number
3M5420TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
153224-2000-RB-WD
Description
CONN RCPT 24POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
153224-2000-RB-WD Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.129" (3.28mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Features
Pick and Place
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
1A
Pitch - Mating
Voltage Rating
500VDC
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)