VG-516B-0.5-36
DigiKey Part Number
1067-VG-516B-0.5-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VG-516B-0.5-36
Description
TAPE DOUBLE SIDED BLK 1/2"X36YDS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Double Sided Foam Tape Synthetic Rubber Based Adhesive Black 0.50" (12.70mm) 1/2" X 108' (32.9m) 36 yds
Category
Thickness - Adhesive
0.0018" (1.8 mils, 0.046mm)
Manufacturer
3M (TC)
Thickness - Backing, Carrier
0.0625" (62.5 mils, 1.588mm)
Series
Width
0.50" (12.70mm) 1/2"
Packaging
Bulk
Length
108' (32.9m) 36 yds
Part Status
Active
Color
Black
Tape Type
Double Sided Foam
Usage
Vibration Damping
Adhesive
Synthetic Rubber Based
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Backing, Carrier
Polyethylene Foam
Shelf Life
24 Months
Thickness
0.0660" (66.0 mils, 1.700mm)
Storage/Refrigeration Temperature
60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)