GM641-12-6
DigiKey Part Number
1067-GM641-12-6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GM641-12-6
Description
TAPE GRIP MATERIAL BLK 1'X6YDS
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Gripping Material Tape Pressure Sensitive Adhesive (PSA) Adhesive Black 12.00" (304.80mm) 1' X 18' (5.5m) 6 yds
Category
Width
12.00" (304.80mm) 1'
Manufacturer
3M (TC)
Length
18' (5.5m) 6 yds
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Usage
Gripping
Part Status
Active
Temperature Range
-40°F ~ 140°F (-40°C ~ 60°C)
Tape Type
Gripping Material
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Shelf Life
18 Months
Backing, Carrier
Polyester
Storage/Refrigeration Temperature
60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)
Thickness
0.0380" (38.0mils, 0.965mm)