7419SQ-12(6)
DigiKey Part Number
1067-7419SQ-12(6)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
7419SQ-12(6)
Description
TAPE FILM AMBER 12"X12"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Film Tape Acrylic Adhesive Amber 12.00" (304.80mm) X 12.00" (304.80mm)
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Manufacturer
3M (TC)
Width
12.00" (304.80mm)
Series
Length
12.00" (304.80mm)
Packaging
Bulk
Color
Amber
Part Status
Active
Usage
Masking, Protection, Sealing
Tape Type
Film
Shelf Life Start
Date of Delivery
Adhesive
Acrylic
Shelf Life
18 Months
Backing, Carrier
Polyimide
Storage/Refrigeration Temperature
60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)
Thickness
0.0018" (1.8 mils, 0.046mm)
Base Product Number
Thickness - Adhesive
0.0008" (0.8 mils, 0.021mm)