4991SQ-12(6) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
MFR Recommended
3M (TC)
In Stock: 19
Datasheet
Double Coated, Double Sided Tape Acrylic Adhesive Gray 12.00" (304.80mm) X 12.00" (304.80mm)
3M Custom Die Cuts | Digi-Key Daily
4991SQ-12(6)
DigiKey Part Number
1067-4991SQ-12(6)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4991SQ-12(6)
Description
TAPE DBL SIDED GRAY 12"X12"
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Width
12.00" (304.80mm)
Manufacturer
3M (TC)
Length
12.00" (304.80mm)
Series
Color
Gray
Packaging
Bulk
Usage
General Purpose
Part Status
Active
Temperature Range
200°F (93°C) Max
Tape Type
Double Coated, Double Sided
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Acrylic
Shelf Life
24 Months
Backing, Carrier
Polyethylene Film
Storage/Refrigeration Temperature
40°F ~ 100°F (4°C ~ 38°C)
Thickness
0.0900" (90.0 mils, 2.286mm)