4926SQ-12(6)
DigiKey Part Number
1067-4926SQ-12(6)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4926SQ-12(6)
Description
TAPE DBL SIDED GRAY 12"X12"
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Double Coated, Double Sided Tape Acrylic Adhesive Gray 12.00" (304.80mm) X 12.00" (304.80mm)
Category
Width
12.00" (304.80mm)
Manufacturer
3M (TC)
Length
12.00" (304.80mm)
Series
Color
Gray
Packaging
Bulk
Usage
General Purpose
Part Status
Active
Temperature Range
200°F (93°C)
Tape Type
Double Coated, Double Sided
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Acrylic
Shelf Life
24 Months
Backing, Carrier
Paper
Storage/Refrigeration Temperature
40°F ~ 100°F (4°C ~ 38°C)
Thickness
0.0150" (15.0 mils, 0.381mm)
Base Product Number
Thickness - Backing, Carrier
0.0030" (3.0 mils, 0.076mm)