4905SQ-12(6)
DigiKey Part Number
1067-4905SQ-12(6)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4905SQ-12(6)
Description
TAPE DBL SIDED CLR 12"X12"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Double Coated, Double Sided Tape Acrylic Adhesive Clear 12.00" (304.80mm) X 12.00" (304.80mm)
Category
Width
12.00" (304.80mm)
Manufacturer
3M (TC)
Length
12.00" (304.80mm)
Series
Color
Clear
Packaging
Bulk
Usage
General Purpose
Part Status
Active
Temperature Range
200°F (93°C)
Tape Type
Double Coated, Double Sided
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Acrylic
Shelf Life
24 Months
Backing, Carrier
Polyethylene Film
Storage/Refrigeration Temperature
40°F ~ 100°F (4°C ~ 38°C)
Thickness
0.0200" (20.0 mils, 0.508mm)