2476PSQ-12(6) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 0
Medical Tape Pressure Sensitive Adhesive (PSA) Adhesive White 12.00" (304.80mm) X 12.00" (304.80mm)
2476PSQ-12(6)
DigiKey Part Number
1067-2476PSQ-12(6)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2476PSQ-12(6)
Description
TAPE MEDICAL WHITE 12"X12"
Customer Reference
Detailed Description
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0106" (10.6 mils, 0.270mm)
Manufacturer
3M (TC)
Width
12.00" (304.80mm)
Series
Length
12.00" (304.80mm)
Packaging
Bulk
Color
White
Part Status
Active
Usage
Medical/Surgical
Tape Type
Medical
Shelf Life Start
Date of Shipment
Adhesive
Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Shelf Life
24 Months
Backing, Carrier
Fabric
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 81°F (10°C ~ 27°C)
Thickness
0.0146" (14.6 mils, 0.371mm)
Base Product Number
Thickness - Adhesive
0.0040" (4.0 mils, 0.102mm)