1245CIR-0.75(5)
DigiKey Part Number
1067-1245CIR-0.75(5)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1245CIR-0.75(5)
Description
RF EMI SHIELDING SHEET 0.75"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF EMI Shielding Sheet 1245 Embossed Copper Foil Non-Conductive, Single Sided 0.750" (19.10mm) X X 0.004" (0.10mm)
Category
Thickness - Overall
0.004" (0.10mm)
Manufacturer
3M (TC)
Adhesive
Non-Conductive, Single Sided
Series
Material
Embossed Copper Foil
Packaging
Bulk
Shelf Life
60 Months
Part Status
Active
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Type
Shielding Sheet
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Shape
Circular
Base Product Number
Width
0.750" (19.10mm)