1181SQ-0.5(5)
DigiKey Part Number
1067-1181SQ-0.5(5)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1181SQ-0.5(5)
Description
RF SHLDING SHEET 0.5"X0.5" 5PK
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF EMI Shielding Sheet 1181 Copper Foil Conductive, Single Sided 0.500" (12.70mm) X 0.500" (12.70mm) X 0.004" (0.09mm)
Category
Thickness - Overall
0.004" (0.09mm)
Manufacturer
3M (TC)
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Series
Adhesive
Conductive, Single Sided
Packaging
Bulk
Material
Copper Foil
Part Status
Active
Shelf Life
60 Months
Type
Shielding Sheet
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Shape
Square
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
0.500" (12.70mm)
Base Product Number
Width
0.500" (12.70mm)