HF60PP040A01
DigiKey Part Number
HF60PP040A01-ND
Manufacturer
3M Healthcare
Manufacturer Product Number
HF60PP040A01
Description
HIGH FLOW SERIES FILTER ELEMENT
Customer Reference
Detailed Description
Industrial Filter Cartridge 40µm (Nominal)
Category
Particle Size
40µm (Nominal)
Manufacturer
3M Healthcare
Flow Rate
500GPM (1892.71LPM)
Series
Pressure Range
35PSI ~ 50PSI
Packaging
Bulk
Height
60.000" (1524.00mm)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Diameter
6.500" (165.10mm)
Type
Filter Cartridge
Operating Temperature
71°C - Max