FGY100T120RWD/FGY75T120SWD IGBTs
onsemi’s 1200 V IGBTs in power TO247-3L packages feature a positive temperature coefficient and +175°C TJ
The FGY100T120RWD 100 A trench field stop VII (FS7) discrete IGBT offers optimum performance with low conduction losses and good switching controllability for high-efficiency operation in various applications like motor controls, UPS, data centers, and high power switches.
The FGY75T120SWD 75 A FS7 discrete IGBT offers optimum performance with low switching and conduction losses for high-efficiency operation in applications like solar, UPS, and energy storage systems (ESS).
Features
  • VCES: 1200 V
  • Maximum junction temperature (TJ) = +175°C
  • Positive temperature coefficient
  • RoHS compliant
  • FGY100T120RWD
    • Low conduction loss and optimized switching
    • 100% of the parts are dynamically tested
    • Short circuit rated
  • FGY75T120SWD
    • Low switching loss
    • Smooth and optimized switching
Applications
  • FGY100T120RWD
    • Motor controls
    • UPS
    • Data centers
    • General applications requiring high-power switches
  • FGY75T120SWD
    • Boost and inverter in solar systems
    • UPS
    • ESS
ImageManufacturer Part NumberDescriptionAvailable QuantityPriceView Details
IGBT FS 1200V 200A TO-247-3FGY100T120RWDIGBT FS 1200V 200A TO-247-3313 - Immediate