FGHL40T120RWD IGBT
onsemi's FGHL40T120RWD is a 1200 V, 40 A trench field stop VII (FS7) discrete IGBT in TO247-3L packaging
Features
  • Low conduction loss and optimized switching
  • Maximum junction temperature- (TJ) = +175℃
  • Positive temperature coefficient
  • 100% of the parts are dynamically tested