MRF13750H 750 W CW Transistor
NXP Semiconductor's MRF13750H RF power LDMOS transistor is designed for industrial, scientific, and medical (ISM) applications in the 700 MHz to 1300 MHz frequency range
Image of NXP Semiconductor's MRF13750H 750 W CW TransistorNXP Semiconductor’s MRF13750H transistor delivers 750 W CW for 915 MHz applications. This device can be used for continuous wave applications and comes with integrated ESD protection. It is suited for linear applications with appropriate biasing and internally input matched for ease of use. This device can be used to replace magnetron high-powered tubes by offering higher reliability and control. The MRF13750H power transistor offers accurate power control over the full 700 MHz to 1300 MHz range.
Features Applications
  • Internally input matched for ease of use
  • Can be used single-ended or in a push-pull configuration
  • Suitable for linear applications with appropriate biasing
  • Integrated ESD protection
  • Included in NXP's product longevity program assuring supply for a minimum of 15 years
  • 19.5 dB gain
  • 915 MHz industrial heating/welding systems
  • 1300 MHz particle accelerators
  • Industrial heating/drying
Recommended Driver
  • MRFE6VS25GN (25 W)
MRF13750H 750 W CW Transistor