ECS-TXO-16CSMV4 Analog-Compensated Clipped Sine Wave MultiVolt™ TCXO
ECS Inc. clipped sine wave TCXOs are ideal for wireless connectivity and smart grid applications
The ECS-TXO-16CSMV4 MultiVolt temperature-compensated crystal oscillator (TCXO) from ECS Inc. offers an ultra-tight stability of ±0.5 ppm from -30°C to +85°C across a supply voltage range of 1.8 V, 2.5 V, 3.0 V, or 3.3 V. The ECS-TXO-16CSMV4 uses a high refresh rate, or frequency calibration rate, to maintain a linear frequency output during temperature compensation. The 1.6 mm x 1.2 mm x 0.56 mm ceramic package is ideal for wireless connectivity and smart grid applications.
- Footprint: 1.6 mm x 1.2 mm x 0.56 mm
- Frequency range: 26 MHz ~ 52 MHz
- Supply voltage: 1.8 V, 2.5 V, and 3.3 V
- Frequency stability: ±0.5 ppm
- Standard operating temperature range: -30°C ~ +85°C